NEW ZEALAND ST LEGER (2500m 3 & 4YO)    
Year Horse Owners Jockey Time Trainer  
1899 Altair GG Stead R Derrett      
1900 Miss Delaval D McLeod T Taylor      
1901 Beddington LD & NA Nathan J Gallagher      
1902 Cruciform GG Stead LH Hewitt      
1903 Kelburn H Friedlander H Donovan      
1904 Treadmill Sir George Clifford LH Hewitt      
1905 Nightfall GG Stead FD Jones      
1906 Isolt GG Stead LH Hewitt      
1907 Volume J Goodwin C Jenkins      
1908 Signor CF Moore R Cameron      
1909 Master Soult Trustees Mrs AM Coombes RE Brown      
1910 Ingoda D Rutherford R Hatch      
1911 Danube GD Greenwood H Gray      
1912 Counterfeit Sir George Clifford FE Jones      
1913 Bon Ton WG & GL Stead A Oliver      
1914 Merry Roe F Hall J Buchanen      
1915 Balboa IH Lowry B Deeley      
1916 Eligible  WG Stead A Oliver      
1917 Kilboy WG Stead & ES Luttrell B Deeley      
1918 No Race          
1919 Afterglow GD Greenwood B Deeley      
1920 Amythas FS Easton J Campbell      
1921 Duo WF Desha H Goldfinch      
1922 Kick Off JS McLeod RS Bagby      
1923 Rapine AB Williams R Reed      
1924 Ballymena HA Knight M MCCarten      
1925 Quiescent V Riddiford R Reed      
1926 Star Stranger AB Williams R Reed      
1927 Commendation WH Gaisford LG Morris      
1928 Satrap JS Barrett T Green      
1929 Concentrate RJ Murphy BH Morris      
1930 Vali CW Anderson RS Bagby      
1931 Lady Pam WR Kemball RW McTavish      
1932 Peter Jackson Smith Bros. T Green      
1933 La Moderne AFM Symes R Reed      
1934 Spiral CM Currie LG Morris      
1935 Sproting Blood T Fraser Jnr A Tinker      
1936 Entail GM Currie G Humphries      
1937 Wild Chase Sir Chas. Clifford G Humphries      
1938 Royal Chief AK Firth LJ Ellis      
1939 Beaupatir TH Lowry AE Ellis      
1940 Beau Vite R Stewart AE Ellis      
1941 Kindergarten EN Fitzgerald HN Wiggins      
1942 Palfrey E Hay A Messervy      
1943 No Race         
1944 No Race         
1945 No Race          
1946 Western Front GJ Barton WF Ellis      
1947 Desert Fox TC Lowry A Midwood      
1948 Foxbay GR & JC Pollock & HA Milne J Williamson      
1949 Tauloch WS Goosman WR Hooten      
1950 Tudor Prince HR Tyler WJ Broughton      
1951 Mainbrace Dr TC Fraser GF Hughes      
1952 Dalray C Neville K Nuttall      
1953 Gold Scheme EN Fitzgerald WJ Broughton      
1954 Surprise Ending JF Kerr DJ Thistoll      
1955 Hot Drop RHW Holden CH Mackie      
1956 Syntax SH Walker NB Holland      
1957 Passive JA Mitchell WJ Mudford      
1958 Rover TC Lowry JW Harris      
1959 Lawful AD & WF Newson WA Smith      
1960 Howsie P Spratt & G Rennison J Walker      
1961 Bargoed TW & Mrs Langford GF Hughes      
1962 Cracksman JF Fouhy LG Coles      
1963 Zinder DWJ Gould RJ Skelton      
1964 Clayton King GE Stringer PK Cathro      
1965 Empyreus NH Phelan RW Taylor      
1966 Terrific Dr A McGregor Grant GF Hughes      
1967 Jay Ay JA Mitchell RA Jenkins      
1968 Whiti Te Ra PM Keegan JF Harris      
1969 Shantung AR Dunn & MD Williams GF Hughes      
1970 Not Again Dr A McGregor Grant GF Hughes      
1971 Silver Knight Sir Walter Norwood RB Marsh      
1972 Llananthony JM & WJ Connor GR Edge      
1973 Cradenly C & DB Townsend AJ Tweedie      
1974 Guest Star IJ Tucker RJ Skelton      
1975 Kenann KB Howard & Mrs JP Nielsen NG Harris      
1976 Happy Union WP Christian, RJ Curlett & GI Luoni RJ Skelton      
1977 Lumley Lass CR Harrison D Metcalfe      
1978 Disraeli PF Duggan & PH McKee GA Phillips      
1979 Tui's Lass AI & JC McArthur RE McAra 3.3.25 JS McKay Race run 2800m
1980 Judena A & PG Hollinshead MR Campbell 3.3.50 PG Hollinshead  
1981 Benny Dr DR Ingram B Hibberd 3.50.00 MJ Lange  
1982 Velvet Dream SA Bunker, SJ Cross, M Fairclough & M Tyne MR Campbell 2.54.50 CJ Bradley  
1983 Secured Deposit NG Atkins, EM Mackley & DJ Ralph TG Williams 2.55.40 NG Atkins  
1984 Imaprince JC Bell GJ Childs 2.59.01 BAV Preston  
1985 Sir Vigilant BC & Mrs KF Edgecombe NG Harris 3.03.62 MP Baker  
1986 Regimental March WE Gilmore & J Sung NW Tiley 3.00.93 FT Ritchie  
1987 Dungarven BJ & Mrs PA McCahill LA O'Sullivan 2.36.54 JA Gibbs & RA James Race run over 2500m 
1988 Mr Bunnythorpe Mr JA Northcott BE Griffin 2.37.13 ME Griffin  
1989 Saveur Sir Roger Clifford, Mr DJ Fleury, Mrs LM McKenzie & Mr PN Phelan T K Allan 2.38.72    
1990 Enthuse  Messrs REC Black & JD Clague  LA O'Sullivan  2.36.65  DJ & PD O'Sullivan  
1991 Halfmarks  GA & JL Borrell  LA O'Sullivan  2.38.60  DJ & PD O'Sullivan  
1992 Not Contested         
1993 Barbut Delcia Mrs PV Bennett PG Tims 2.36.99 KS Cullen  
1994 Sir Ailahtan JS Lobb DP Smith 2.34.54 JS Lobb  
1995 Freequent Mrs SB Hayward PJ Mercer 2.32.41 RR Hayward  
1996 Lady Dahar Messrs CR, MT, RB & SB Litt TK Allan 2.35.45 PW Lock  
1997 Interval TA Green, Mrs HM Lusty & TJ McKee ONZM LC Tiley 2.40.08 TJ & SJ mcKee  
1998 Beechwood Road Mrs KJ & MH Dalgleish, Mrs JE & WL Scott HS Tinsley 2.35.08 W Scott   
1999 Narousa GR Johnston DM Walsh 2.35.05 B &S Anderton   
2000 Big Hustler RM & YM Peake, AI & PA Reiner MJ Walker 2.35.55 R Peake   
2001 Forfar Sir James & Lady Fletcher NG Harris 2.34.02 PD O'Sullivan  
2002 Hail Messrs AJ Cunningham & RB Marsh NG Harris 2.36.54 RB & SA Marsh  
2003 Sunray Mualim Hasnan Ltd NG Harris 2.33.65 PD O'Sullivan  
2004 Arreviderci Capivich Holdings Ltd HS Tinsley 2.39.68 JR Lynds  
2005 Aeroforce One Mrs HG, Miss KB & WG Bax AJ Calder 2.38.50    
2006 Ring Of Fire HW Drinnan & Mrs DM Logan LG Innes 2.33.65 Mrs DM & D Logan  
2007 Ritzy Lady RS Baulcomb, JA & M Maronde S Katsidis 2.40.09    
2008 Katy Keen Mrs LK Durrant & RS Manning OP Bosson 2.35.20 RS Manning  
2009 Valhalla MG Allington, GB Berghan, AR Gardner, GS Hawkins, JF Hirst & D Thomas LJ Allpress 2.36.34 EW Rayner  
2010 Mr Charlie Lai Chan Cheong LG Innes 2.34.50    
2011 Vikja King G S Freeman B Lammas 2.34.98 G Freeman  
2012 Guns At Five  Ken Bee Sports (Aust) Pty Ltd D Browne 2.37.54 C Wood  
2013 Serpent Scott Richardson Bloodstock Ltd VA Colgan 2.39.08 MP Baker & AC Forsman  

2014 Sir Gus J P Dodunski, K Gray, D R Gulliver & A J Jones CW Johnson 2.36.35 K Gray  
2015 Iffwedance Goodwood Stud Ltd (Managers: R S & W P Fell JKB Riddell 2.38.01 Mrs T Riddell  
2016 Jacksstar Mrs C A & P M Algie, A J Brown, C & R Wilkie CE Lammas 2.38.09 GR Vile  
2017 Rock on R Drummond, W J Gleeson, A C Macdonald, G R Vile & A J Vincent JKB Riddell 2.37.60 GR Vile  
2018 Daytona Red Mrs L A Cowley, R J de Lautour, G W Halse, J F & Mrs P Hirst, J McKittrick, C J, P J & Mrs S R Mitchell M Cameron 2.36.55 SF Ritchie  

The 2018 race was the 120th recorded running of this event

Return to previous page

latest info